Tarptautinė tolerancijos diena UNESCO sprendimu yra minima nuo 1995 metų. Lapkričio 16-ąją visuomenė yra skatinama atkreipti dėmesį į netolerancijos pavojus, ugdyti kantrumą, supratingumą. Lietuvoje visas švietimo įstaigas minėti šią dieną kviečia Tarptautinė istorinio teisingumo komisija. 2024 metų Tolerancijos dienos pavadinimas – „Permainų vėjas”, o simbolis – vėjo malūnėlis. Šią svarbią datą įvairiomis edukacijomis paminėjo ir Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos, kurioje veikia Tolerancijos ugdymo centras, bendruomenė.
Tolerancija lotynų kalboje reiškia „kantrybė”, „ištvermė”. Būtent tokias vertybes – pakantumą, kitokios nuomonės, pažiūrų, tikėjimo, įsitikinimų gerbimą, skirtybių pripažinimą – puoselėjo, ugdė ir stiprino gimnazistai. Pilietiškumo pamokų metu kartu su mokytoja Reda Sakalauskiene pirmokai išnagrinėjo ir aptarė tolerancijos sąvoką, svarbą, gilinosi į statistinius duomenis, susijusius su tolerancija visuomenėse. Antrų klasių gimnazistai, padedami istorijos mokytojos Rimos Servienės, atliko projektinius darbus, kuriuos pristatė draugams, šiuos darbus transliavo ir gimnazijos televizija. Ketvirtokai per dailės pamokas kartu su mokytoja Irena Arlauskiene diskutavo tolerantiškumo temomis ir lankstė vėjo malūnėlius – jais papuošta gimnazija. Malūnėliai simbolizuoja originalumą, išskirtinumą, judesį – šiuolaikinę besikeičiančią visuomenę. Šią idėją dar kartą įprasmino visi mokiniai per etikos pamokas kartu su mokytoja Vilma Vipartiene: pirmokai ir antrokai išbandė savo įgūdžius gamindami Tolerancijos dienos simbolį, o trečiokai ir ketvirtokai – kurdami koliažus, kurie eksponuojami gimnazijos erdvėse.
Tarptautinę tolerancijos dieną Jono Graičiūno gimnazijos mokiniai paminėjo diskutuodami, reflektuodami, pasitelkdami savo meninius įgūdžius bei žinias. Veiklos praplėtė mokinių akiratį, ugdė empatiją, pakantumą, suteikė naujų žinių. Toks asmens augimas yra be galo svarbus, nes, kaip yra sakiusi rašytoja Helen Keller, aukščiausias išsilavinimo pasiekimas yra tolerancija.
Amira Lindaitė